Jakou barvu krytiny vybrat na pergolu
Pokud krytina propouští 90 % světla, propouští také 90 % tepelného záření slunce
Výběr správné barvy krytiny je klíčový pro dosažení požadovaného zastínění a regulaci tepla.
Jaké jsou tedy možnosti barvy zastřešení pergoly?
- Čirá krytina
- Kouřová krytina
- Opálová (mléčně bílá) krytina
- Solar control proti přehřívání
- Neprůsvitná krytina
- Izolovaná krytina
1. Čirá krytina
Čirá, transparentní krytina je základní provedení polykarbonátu i sklolaminátu. Volíme ji, když nechceme stínit a chceme zachovat maximální průchod světla. Polykarbonát bez struktury je téměř průhledný jako sklo.
U desek s krupičkovou strukturou nebo u dutinkového polykarbonátu je obraz mírně rozostřený, světlo je lehce rozptýlené a pocitově měkčí.
Pro zastřešení pergoly doporučujeme
Sklolaminátové desky jsou díky vnitřní struktuře skelných vláken matné – nejsou čiré jako sklo. Světlo rozptylují a zjemňují.
Pro zastřešení pergoly doporučujeme
Podívejte se na montážní návod zastřešení, kde byla použita sklolaminátová čirá role s UV ochranou.
2. Kouřová krytina
Kouřové desky, často označované jako bronzové, jsou ideální volbou, pokud chceme lehce zastínit, snížit průhlednost, a přitom zachovat určitou míru prosvětlení. Tento typ úpravy je dostupný u téměř všech nabízených krytin a zajišťuje příjemný polostín.
Pro zastřešení pergoly doporučujeme
3. Opálová (mléčně bílá) krytina
Opálové nebo mléčně bílé desky nejsou tak častou volbou, což je škoda. Typická míra propustnosti světla je kolem 50 %. Opálové krytiny vytvářejí tepelnou pohodu polostínu. Kromě toho ale skvěle rozptylují světlo do všech stran a díky tomu prosvítí celý prostor pod střechou. Dalo by se říct, že rozptylují světlo za roh. Kromě pergol určitě doporučujeme pro zastřešení nebo stěny skladů a dřevníků, které skvěle prosvětlí, a přitom nebude dovnitř vidět.
Pro zastřešení pergoly doporučujeme
Toto provedení často doporučujeme pro zastřešení větších prostor, které chceme zároveň přistínit a prosvětlit. Polykarbonát v opálovém provedení používáme i na stáje a skladovací objekty v plochách přes 1 000 m2.
4. Solar control proti přehřívání
Existují krytiny se speciálními filtry (tzv. teploreflexní úpravou), které zabraňují prostupu tepelného záření. Tyto krytiny jsou navrženy tak, aby propustili maximální množství světla, a přitom minimální množství tepelného záření. Jedná se o speciální úpravu, která bývá dostupná u vybraných polykarbonátových krytin.
Pro zastřešení pergoly doporučujeme
5. Neprůsvitné krytiny
Nejjednodušší volbou pro neprůsvitné krytiny je plech s profilací trapézu nebo imitací střešní tašky. Tyto krytiny zajistí stín a dokonalé soukromí. Díky tomu, že se od sluníčka nahřejí až na 55 °C, propouští do prostoru pod střechou asi 20 % tepla. Plechové krytiny jsou dostupné v celé řadě barev a provedení a lze je kombinovat s prosvětlovacími deskami sklolaminátovými i polykarbonátovými.
Pro zastřešení pergoly doporučujeme
Plechové krytiny jsou lehké, pevné a snadno se montují.
6. Izolované krytiny
Na pergoly se často nepoužívají, ale pokud chcete mít opravdu chládek, nebo plánujete do budoucna uzavřít i stěny a používat prostor, po co nejdelší období v roce, tak určitě zvažte zastřešení sendvičovými panely. Minimální doporučená tloušťka panelu je 40 mm.
Pro zastřešení pergoly doporučujeme
Sendvičové panely mají z horní i spodní strany lakovaný plech a uvnitř mezi plechy kvalitní PIR izolaci. Montážně jsou podobně jednoduché jako trapézové plechy, větší pozornost je třeba věnovat oplechování, které by ideálně mělo zakrýt všechny řezné hrany a PIR izolační jádro.
Výběr správné krytiny závisí na vašich požadavcích na zastínění, prosvětlení a omezení přehřívání
Čiré krytiny poskytují maximální prosvětlení, kouřové desky polostín, opálové desky ideálně rozptylují světlo a pro neprůsvitné zastřešení jsou ideální plechové krytiny. Pokud uvažujete o uzavřeném prostoru tak doporučujeme sendvičové panely s jádrem z kvalitní PIR izolace.